Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi eduroam Ağına Erişim İçin ;
EDUROAM (EDUcational ROAMing), kullanıcıların misafir olarak gittikleri kurumlarda kolaylıkla internete bağlanabilmeleri için geliştirilmiş radius tabanlı bir kimlik doğrulama altyapısıdır. 
EDUROAM üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarındaki kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak taşınabilir bilgisayarları ile başka bir EDUROAM üyesi kurumda kablosuz ağa bağlanabilmektedir. Dünya üzerinde birçok ülkede birçok üniversite EDUROAM sistemine katılmıştır. Türkiye'de katılan üniversitelerin güncel listesi ULAKBİM'in internet sayfasından görülebilir.

Eduroam Hesabı edinme :  Akademik ve İdari Personel için @atu.edu.tr e-posta hesabı gerekmektedir. Öğrenciler için @ogr.adanabtu.edu.tr e-posta hesabı gerekmektedir.  (e-posta adresini ve şifresini kullanarak eduroam kablosuz ağına bağlanabilirler. )
 NOT:
-Tüm personelimiz ve öğrencilerimiz için Eduroam hesabı aynı zamanda e-posta hesabıdır. 
-e-posta adresi yok ise Bilgi İşlem Daire Başkanlığına başvuru yapmanız gerekmektedir.
-e-posta hesabı başvurusunda bulunan tüm öğrencilerimizin Öğrenci Kimlik Kartlarını yanında getirmeleri önemle rica olunur.
-Tüm işletim sistemleri için bilgisayarınız ağ ayarlarında elle tanımlı DNS IP adresi varsa kaldırılıp otomatik DNS seçilmelidir.
-Eduroam hesabınız ile aynı zamanda Kampüs dışından Kütüphane Veritabanlarına erişebilirsiniz.

e-posta hesabına giriş yapmak için tıklayınız
Gelen karşılama arayüzünde;
Kullanıcı Adı:ÖĞRENCİNUMARASI@ogr.adanabtu.edu.tr Parola alanına: (Lisans öğrencileri sadece ilk girişte) T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir. Sisteme ilk kez girildikten sonra güvenlik gerekçeleriyle, e-posta adresinizin şifresinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Parola en az 8 karakter uzunluğunda olmalı ve en az 1 adet büyük harf, en az 1 adet küçük harf, en az 1 adet rakam ve en az 1 adet özel karakter içermesi gerekmektedir.

Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından @ogr.adanabtu.edu.tr uzantılı mail adresi verilen öğrencilerimizin EDUROAM bağlantısını gerçekleştirebilmeleri için e-posta hesaplarına girerek ayarlar sekmesinden IMAP erişimini etkinleştirmeleri gerekmektedir. İşlem adımları aşağıda belirtilmiştir.


Dikkat!
Lisans Öğrencilerimizin öğrencinumarası@ogr.adanabtu.edu.tr formatında e-posta hesabı, kayıt yaptırdığı anda otomatik olarak oluşturulmaktadır. (Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından verilen Öğrenci Hesabı İstek Formunu imzalamayan öğrencilerimizin e-posta adresleri aktif olmayacaktır. )
E-posta adresinin şifresini değiştirmeyen öğrencilerimiz e-posta hesaplarına ve kablosuz ağlara erişim sağlayamayacaktır.
Kablosuz internete bağlanacağınız cihazınızın işletim sistemine göre EDUROAM ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Bu ayarlar aşağıdaki linklerde tek tek anlatılmıştır. Aşağıdakilerden farklı bir işletim sistemi/cihaz kullanıyorsanız lütfen bilgi işlem ile irtibata geçiniz. Tüm sorularınız için 1100 numaralı dahili telefonu arayabilirsiniz. 
Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi EDUROAM ile ilgili iletişim adresi: bidb@adanabtu.edu.tr

Android yüklü cihazlar için eduroam ayarları

IOS yüklü cihazlar için eduroam ayarları

IOS Profil Dosyası


*Windows Phone 8 ve Blackberry şu anda TTLS/PAP altyapısını desteklememektedir.